هیچ می دانی فرصتی که از آن بهره نمی گیری ،آرزوی دیگران است.(جک لندن)
خوش آمدید - امروز : سه شنبه ۳ بهمن ۱۳۹۶
خانه » مطالب گوناگون » سلامت و پزشکی » نکاتی برای محافظت از چشم

نکاتی برای محافظت از چشم

نکاتی برای محافظت از چشم

نکاتی برای محافظت چشم

از قطره‌های اشک مصنوعی تنها با تأیید پزشک باید استفاده شود. حسین سیاتیری، فلوشیپ قرنیه درباره آسیب‌های چشمی به فارس گفت: عوامل آسیب‌رسان به سلامت چشم را می توان در دو دسته عفونی و غیرعفونی بررسی کرد که باکتری‌ها، قارچ‌ها و ویروس‌ها جزو عوامل عفونی و ضربه، مواد شیمیایی اسیدی یا قلیایی و سوختگی و موارد مشابه در دسته دوم جای می‌گیرد.

 


مواد قلیایی در صورت تماس، به داخل نسوج چشم نفوذ می‌کند؛ بنابراین تماس چشم با عوامل شیمیایی بازی (قلیایی ها) نگران کننده‌تر است.افرادی که به اقتضای شغل با براده‌های آهن یا آتش سروکار دارند، باید از عینک‌های محافظ استفاده کنند و ضروری است به متخصص چشم به طور مرتب مراجعه کنند.در صورت پاشیدن حلال‌های نفتی و رنگ به داخل چشم، اولین اقدام، شست و شو با آب سالم و بهداشتی است و نیم ساعت بعد از آن حتماً به مرکز درمانی مراجعه شود.
سیاتیری با تأکید بر این که مالیدن چشم موجب خراش قرنیه و ایجاد عوامل میکروبی ثانویه می‌شود، گفت: درد، سوزش، حساس شدن چشم، ناتوانی در باز کردن پلک و ترس از نور، از نشانه‌های عفونت به شمار می‌آید که در این موارد، از مالیدن چشم باید پرهیز شود و شست و شو اقدامی منطقی‌تر است.
وی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه چرا نباید از قطره‌های اشک مصنوعی یا نگه دارنده زیاد استفاده کرد، گفت: در مورد استفاده از قطره‌های اشک مصنوعی یا نگهدارنده محدودیت هست و نباید بدون حساب و کتاب داخل چشم ریخته شود.
این فلوشیپ قرنیه در بخش دیگری از صحبت هایش گفت: در صورت ورود خرده شیشه به داخل چشم، بهتر است فرد به مرکز درمانی مراجعه کند، زیرا خارج کردن شیشه از داخل چشم با چشم غیر مسلح کار آسانی نیست و ممکن است تلاش‌ها بی نتیجه باشد. در ثانی شیشه یک ماده خنثی است و اگر وارد چشم شود، طوری که نتوانیم آن را خارج کنیم، نگران کننده است.
وی خشکی چشم را یکی از مشکلات شایع در میان بانوان دانست و ادامه داد: مسائل محیطی مثلاً کار زیاد با رایانه یا ناکافی بودن آب مصرفی، در ایجاد خشکی چشم موثر است و اشک مصنوعی درمان جایگزین برای این گونه افراد است.
سیاتیری در پاسخ به این سؤال که آیا تغذیه در بروز خشکی چشم نقش دارد، اظهار کرد: بله، برای پیشگیری از خشکی چشم توصیه می‌شود افراد مستعد، از غذاهای آبکی و میوه‌ها استفاده کنند و مصرف غذاهای حاوی اسیدهای چرب امگا سه مانند ماهی را مدنظر قرار دهند.

 


تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است