یكدیگر را مسخره نكنید (اگر دین دارید)
خوش آمدید - امروز : چهارشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۶
خانه » مطالب گوناگون » زندگینامه » نکات جالب از زندگی و کار استیو جابز موسس اپل

نکات جالب از زندگی و کار استیو جابز موسس اپل

نکات جالب از زندگی و کار استیو جابز موسس اپل

استیو جابز

 

مسیر موفقیت سیب گاززده!
«استیون پاول جابز» کارآفرین، مخترع، بنیان‌ گذار و مدیر ارشد اجرایی شرکت رایانه‌ ای اپل و یکی از چهره‌ های پیش رو در صنعت رایانه بود. او در ۲۱ سالگی به‌ همراه دوستش «استیو وزنیاک» ۲۶ ساله، شرکت اپل را تأسیس کرد. در سال ۱۹۸۵ به دنبال یک اختلاف مدیریتی، جابز اپل را ترک و در همان سال شرکت «نکست» را تأسیس کرد. در سال ۱۹۹۶ شرکت اپل، شرکت نکست را به مبلغ ۴۲۹ میلیون دلار خرید که با این معامله، استیو جابز دوباره به اپل بازگشت. جابز در سال ۱۹۸۶ یک گروه گرافیکی را از «لوکاس فیلم» خرید که این شرکت بعدها توسط خودش «پیکسار» نامیده شد و توانست فیلم‌های پویانمایی موفقی بسازد. در سال ۲۰۰۶ شرکت والت دیزنی، پیکسار را خرید که پس از این معامله، جابز به سهام‌دار اصلی والت دیزنی تبدیل شد و به عضویت هیئت مدیره آن درآمد. در اکتبر ۲۰۰۳، مشخص شد که جابز دوست داشتنی، سرطان دارد اما این بیماری او را از پای درنیاورد تا این که ۸ سال بعد یعنی در سال ۲۰۱۱، از سمت مدیرعاملی اپل استعفا کرد. استیو جابز در نهایت بر اثر عوارض ناشی از سرطان لوزالمعده، در تاریخ ۵ اکتبر ۲۰۱۱ در ۵۶ سالگی درگذشت.

 


نکاتی جالب از زندگی شخصی «جابز»
* استیو از پدری سوری و مادری آمریکایی به دنیا آمد. والدینش دو فارغ‌ التحصیل دانشگاهی بودند که وی را به یک مرکز فرزندخواندگی سپردند. یکی از شروطی که والدین واقعی اش گذاشته بودند آن بود که توسط دو تحصیل کرده‌ دانشگاهی به فرزندخواندگی گرفته شود!
* او یک ترم به دانشگاه رفت و پس از آن، دانشگاه را ترک کرد. شاید بتوان به این نتیجه رسید که برنامه‌ ریزی رایانه ها، ساخت آن ها، اشتغال زایی، فیلم سازی، مدیریت و …، لزوما نیازمند رفتن به دانشگاه نیست.
* زمانی که از «جابز» سوال شد چرا نام شرکتش را اپل گذاشته است، جواب داد: «زیرا در دفترچه تلفن قبل از کلمه‌ آتاری آمده است». جابز قبل از تاسیس اپل برای آتاری کار می کرد!
* او درباره لوگوی شرکت اپل و انتخاب این نام برای این شرکت گفته است: «سیب دوست دارم و مجبور بوده ام تا ساعت ۵ آن روز اسمی انتخاب کنم! بنابراین شد اپل!»
* جابز به عنوان ادای دین به دخترش و به خاطر علاقه اش به او، رایانه اپل ۳ را لیزا نامید.
* استیو جابز یک گیاه‌خوار و ماهی‌خوار بود. یعنی از بین گوشت‌ها، تنها گوشت ماهی می‌خورد و همۀ غذاها را همراه با سبزیجات مصرف می‌کرد. در مقام مقایسه، افرادی که ماهی خوار هستند و به‌طور منظم در وعده‌های غذاییشان ماهی و سبزیجات وجود دارد، ۳۴ درصد کمتر دچار مرگ ناشی از بیماری قلبی می‌شوند.


تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است