مجموعه ساعت پاییزه

مجموعه ساعت پاییزه

با ادویه های پرکاربرد آشپزهای حرفه ای آشنا شوید
انسان همان می شود که اغلب به آن فکر می کند. (کوروش کبیر)
خوش آمدید - امروز : جمعه ۲۴ آذر ۱۳۹۶
خانه » مطالب گوناگون » آشپزی » با ادویه های پرکاربرد آشپزهای حرفه ای آشنا شوید

با ادویه های پرکاربرد آشپزهای حرفه ای آشنا شوید

با ادویه های پرکاربرد آشپزهای حرفه ای آشنا شوید

انواع ادویه پر مصرف

 

ادویه های پرکاربرد آشپزهای حرفه ای!

ادویه یکی از پرمصرف ترین چاشنی ها در طبخ غذاهای ایرانی است.به جای خرید ادویه های آماده می توانید انواع مختلف آن را به راحتی درمنزل درست کنید.

 

 

طرز تهیه ادویه های پر مصرف

معمولا تا اسم ادویه جدیدی را می شنویم سراغش را در بازار می گیریم. در حالی که می توانیم ادویه مخلوط را به راحتی در منزل تهیه کنیم. در ادامه به بیان نحوه تهیه انواع ادویه می پردازیم. البته مقدار هر یک از مواد را مشخص نکردیم تا شما بر اساس ذائقه خود، آن را کم یا زیاد کنید.

ادویه پلو

این ادویه برای درست کردن لوبیا پلو و پلوهای مخلوط مثل کلم پلو،  هویج پلو و قیمه پلو به کار می رود.

ترکیب ادویه پلو : گل سرخ یا گل محمدی، زیره، دارچین، زنجبیل، جوز هندی، میخک و هل.

ادویه آبگوشت

بیشتر ایرانی ها آبگوشت را با زردچوبه و فلفل و برگ بو درست می کنند؛ ترکیبی که در ذیل آمده است، به عنوان ادویه آبگوشت توصیه می شود.

ترکیب ادویه آبگوشت : زردچوبه، دارچین،فلفل سیاه، جوز هندی، بادیان  و میخک.

ادویه ترشی

ترشی هم ادویه دارد و اضافه کردن  ادویه مخصوص به ترشی باعث می شودکه طعم بسیار بهتری پیدا کند . این ادویه برای ترشی لیته، ترشی مخلوط و هفت بیجار مناسب است.

ترکیب ادویه ترشی : نعناع خشک، گلپر، تخم گشنیز، تخم سیاه دانه، زیره سیاه و سبز، کاری و زردچوبه.

ادویه ترشی بادمجان

ترکیب ادویه ترشی بادمجان : گلپر، زردچوبه و سیاهدانه

ادویه ماست و خیار

ترکیب ادویه ماست و خیار : فلفل سیاه، نعناع خشک، ریحان، مرزه، ترخان خشک و پودر گل محمدی.

ادویه مرغ

ادویه برای خوراک های مرغ که به صورت گوشت لخم فیله است کورما و تیکا و گراماسالاست. این دو ادویه نوعی کاری است و چون از مخلوط ۲۰ نوع ادویه با فرمول خاصی تهیه  می شود، بهتر است که آماده خریداری شود.

ادویه سوپ

سوپ ادویه های خاصی دارد که چون بسیار گسترده است و سلیقه ای، پس بسته به ذائقه شخصی به آن ادویه می زنند. مثلاً به سوپ جو کمی پودر آویشن می زنند. در کل برای همه سوپ ها بهتر است یک یا دو عدد برگ بو اضافه کنید و ببینید چه قدر خوش طعم و بو می شود . موقع سرو باید آن ها را برداشت.

ادویه فلافل

ترکیب ادویه فلافل : زیره سبز، کاری، زنجبیل، فلفل قرمز.

ادویه کوکو سبزی

ترکیب ادویه کوکو سبزی : پودر گل محمدی، کاری، دارچین، فلفل سیاه. (به جای کاری می توان از کمی شنبلیله خشک و پودر شده استفاده کرد.)

ادویه مرغ و ماهی

برای از بین بردن بوی مرغ و ماهی بهترین ادویه زنجبیل و پودر سیر است.

ادویه کباب تابه ای

ترکیب ادویه کباب تابه ای : فلفل سیاه، پودر لیمو عمانی، کمی زردچوبه وسماق.

ادویه گوشت

برای طعم دادن به گوشت خورشتی به طور خالص از جوز هندی استفاده  می شود. (دقت کنید به هیچ وجه بیشتر از ۴ گرم از جوز هندی استفاده نکنید، چون باعث فلج شدن عضلات می شود.)

ادویه قیمه پلو

ترکیب ادویه قیمه پلو : کمی دارچین،  زیره سبز و پودر گل محمدی.

ادویه خورش قیمه

ترکیب ادویه خورش قیمه : ادویه خاص خورش قیمه پودر لیمو عمانی، دارچین و کمی پودر گل محمدی است. بعضی افراد به جای گل محمدی از گلاب استفاده می کنند که سلیقه ای است.

ادویه چلوکباب

سماق قرمز یا سماق قهوه ای.

فرق این سماق ها این است که سماق قرمز رنگ دهنده است و ترشی کمی دارد؛ سماق قهوه ای رنگ دهنده نیست ولی خیلی ترش تر است. پس طبق ذائقه خودتان یکی را انتخاب کنید. دلیل استفاده از سماق روی کباب این است که وقتی گوشت کباب می شود، کمی مواد سمی تولید می شود که سماق این سم را از بین می برد.

ادویه ایتالیایی  (به نسبت ها توجه کنید)

این یک ادویه بسیار عالی برای درست کردن پاستا، پیتزا، لازانیا و ماکارونی است که البته به مایه آن می زنند:
پونه، ریحان، رُزماری، آویشن، فلفل قرمز، مرزنجوش
همه این مواد باید خشک و پودر شده باشد!
فلفل سیاه یک، فلفل سفید یک، لیمو عمانی یک، زیره سبز یک، زیره سیاه یک، تخم خردل یک، زنجبیل یک، دارچین یک، ریحان بنفش خشک یک، گلپر یک، برگ و ساقه کرفس یک، تخم شنبلیله یک، نمک یک، پودر پیاز دو، پودر سیر دو، گل آویشن دو، تخم گشنیز دو، زردچوبه سه، پودر لیمو ترش سه، دارفلفل دو، جوز هندی یک

ادویه مراکشی (به نسبت ها توجه کنید)

زنجبیل  ۲،  هل ۲، جوز هندی ۲، دارچین ۱، فلفل سیاه ۱،  تخم گشنیز ۱، زردچوبه ۱، تخم رازیانه نصف، تخم میخک یک چهارم، فلفل سیاه دانه درشت یک.

ادویه کاجون (برای هر غذا)

پودر پاپریکا ( پودر فلفل دلمه ای قرمز ) دو و نیم، پودر پیاز یک، آویشن دو و یک چهارم، نمک، نیم پودر سیر دو، فلفل سیاه یک، فلفل قرمز نیم

ادویه فرانسوی

رزماری چهار، آویشن سه، مرزه دو، ریحان یک، استوقودوس یک،  رازیانه یک، برگ بو نیم، مرزنجوش یک.

نکته مهمی که در استفاده از ادویه باید در نظر بگیرید این است که برای این که عطر ادویه بیرون بزند موقع پخت غذا، باید حتماً آن ها را به مدت چند ثانیه در روغن تفت بدهید. مثلاً وقتی دارید مایه لوبیا پلو درست می کنید، به پیازهای تفت داده شده، ادویه ها را اضافه کنید و ۳-۲ ثانیه تفت بدهید و بعد باقی مواد را اضافه کنید. این کار باعث می شود عطر ادویه دو برابر و اسانس ها کاملا آزاد شود. یا وقتی که قرار است غذا را آب پز کنید بهتر است از ادویه های پودر نشده استفاده شود مثلاً برای غذاهای گوشتی از هل یا دارچین پودر نشده استفاده کنید که عطر بهتری به غذا می دهد.


تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است